[ חזרה לבלוג ]

money

כמה עולה לכם סרטון תדמית לעסק?

כולם מכירים את המשפט: טעמו הטוב של המחיר הנמוך נעלם מהר מאוד כשמגלים את איכותו הירודה של המוצר- אז.. לא תמיד. עלותו של סרט מוצלח נעה בין כ- 3750 שקל לכמה מליונים. בשני המקרים האורך של הסרט אינו מספק אינדיקציה לגבי עלות הייצור שלו. ועלות הייצור שלו לא תבטיח את הצלחתו ולא תעיד על איכותו.

על מה אתם משלמים את הכסף?

התקציב של הסרט נמדד קודם כל מהתסריט שנכתב בעבורו, זה השלב הראשוני של הסרט. זה השלב שבו משקיעים זמן להבין את המותג ואת המסר של החברה, של הלקוח.

כמפיק טוב אתה יודע שהאלמנטים הסיפוריים והטכניים שמהם יורכב הסיפור והדרך שבה יוצג הנושא של הסרט על המסך הם אלה שיקבעו מי יהיו אנשי הצוות שתבחר לפרויקט. לכל סעיף בתסריט דרושה מומחיות אחרת, כל מומחיות היא איש מקצוע אחר, לכל איש מקצוע יש כישרון לבצע דברים שונים ולכל אחד יש מחיר. כמפיק אתה חייב לדעת לזהות את הכישרון הזה וכך לבחור את אנשי הצוות שלך ולדעת כמה אתה מוכן לשלם. בסרט התקציב מחושב מלמטה למעלה ומבוסס על העלות של התממשות התסריט . ככל שתתאים את התסריט למטרת הסרט ואת אנשי הצוות לסוג ולצרכים של התסריט, כך תגרום לדבר הכי חשוב להתבצע –סרט טוב שמביא תוצאות בתקציב שתוכנן וללא הפתעות.

התסריט הוא זה שמוביל את התהליך של הסרט, הוא צריך להביא להבנה אצל הצופה שהמוצר חשוב וטוב, או שהתדמית נהדרת. את התסריט פורטים לחלקים קטנים שמהם יודעים מה תהייה עלות הפרויקט: איפה יצולם ?ומה מחיר הלוקיישן (מקום הצילום), מה מחיר ההובלה של הציוד והאנשים, יש חשמל במקום או אין חשמל? צריך מקומות לינה? תאורה? ציוד סאונד? איזה ציוד צילום? יקר? זול? מאפר/ת מפיק שטח אחד? שניים? או בכלל לא? מסילות ? עגלות? חצובות? סבלים? ארט- רהיטים? בגדים? מי הדמויות? שחקנים? או אנשים אמיתיים? יש צורך באפקטים? או עריכה רגילה? קריינות? כתוביות? והרשימה נמשכת ונמשכת ונמשכת. וכל מרכיב שלה משפיע על כל התקציב לכן חשוב מאוד שהאיש שאמון על כתיבת התסריט יהיה מוכשר מאוד במקצועו כי על פי הפיצוח של הקונספט, הרעיון של הסרט תתוכנן הפקתו ונדע מה המחיר שלו .

לדוגמא: ע"פ איכות הצילום המבוקשת כך יתומחר התקציב לצלם (ללא ציוד צילום) שיכול לנוע בין- 1000 ל 12000 שקלים ליום . אם נחוץ גם עוזר צלם אז ניתן להוסיף כמעט את אותו הסכום. עכשיו תכפילו במספר ימי הצילום . את אותו הדבר לגבי כל אנשי המקצוע- למשל איש סאונד וציוד בסיסי יעלו בין 1000 שקלים ל 2400. גם את זה תכפילו במספר ימי הצילום. כך גם מאפר/ת בין 500 ל 2500 שקלים. וחשוב לזכור שכל דבר מוכפל במספר ימי הצילום.

בדרך כלל יום צילום נמדד מזמן מפגש הצוות ויציאתו אל היעד ועד לזמן שחזרו ממנו בחזרה לנקודת המפגש. אז יום צילום הוא לא יום שבו המצלמה לא מפסיקה לעבוד, הוא מורכב גם מנסיעות , זמן אוכל ומנוחה. ימי צילום יכולים בקלות להיות מעייפים גם פיזית וגם נפשית. ניהול של אנשי צוות על סט צילומים של סרט הוא מעשה אומנות בפני עצמו. אם אנשי הצוות לא מתאימים לעבודה משותפת, הסרט ייפגע. כאן חשיבות בחירת האנשים המתאימים לפרוייקט. מספיק נודניק אחד שיעכיר את האווירה בשביל לדפוק יום צילום, לדכא את כולם ולהרוס את הסרט.

לעיתים קרובות בתוך תהליך הייצור התסריט משתנה, כל שינוי שכזה משפיע על הלוז' ועל התקציב. זה כמו מגדל קלפים, צריך מומחיות רבה, יצירתיות תשומת לב ניסיון ותעוזה בשביל שכל המהלכים שתבצעו יובילו למוצר הטוב והמושלם במסגרת התקציבית שאושרה.

אז כמה כסף יש לכם לשלם? ולמה אני שואל את השאלה החצופה הזו? כי רק כך ניתן לדעת באילו אמצעים ואלמנטים סיפוריים טכניים ושיווקיים ניתן להשתמש. לרוב, אוסף בעל העסק שמעוניין בסרט התדמית, הצעות מחיר מכמה גורמים שונים ללא שמסר להם את המסגרת התקציבית שלו. הוא רואה בזה יתרון כי הוא אינו חושף את הקלפים .מבחינתי זו טעות שתחזור אליו בצורת בזבוז זמן יקר , איבוד אנשי מקצוע טובים, בלבול ואי עשיית הסרט שרצה. סרטון תדמית ניתן לעשות בכל מחיר. ברור שבדרך כלל איכותו ורמתו נמדדים גם לפי תקציבו.. אבל, וזה האבל הגדול- היצירתיות האמיתית באה כשמנסים להתאים ולתרגם צרכים של לקוח לסכום מדויק של כסף. האפשרויות בעשיית סרטים הן אינסופיות . אפשר לעשות כל מה שרוצים, העניין שכל דבר (כמעט) עולה כסף. אני יכול לתת לאותו הלקוח הצעת מחיר של 250,000 או של 5700 שקלים.

אז מהי העלות המינימאלית של וידאו YouTube מקצועי?

בדרך כלל חברות גדולות יפיקו סרטים במחיר שמתחיל ב – 60,000 שקלים, סכום שלעסקים קטנים ובינוניים עלול להיראות מרתיע ובלתי אפשרי. אבל היופי הוא שב-YouTube רעיון גדול יכול לנצח את התקציב הגדול. תזכרו, ב99% מהזמן, אף אחד לא מחפש את המסר השיווקי שלכם באינטרנט, אנשים מחפשים תוכן מעניין שייהנו לשתף להראות ולספר עליו לחברים שלהם, היתרונות עבור הארגון , העסק או המוצר שלכם יבואו בעקבות ההנאה של הצופה, גם אם המסר השיווקי בסרט הוא רך מאוד.

הבשורה הגדולה כאן היא ליזמים ועסקים קטנים ובינוניים שזה שדה המשחק שנפתח בעבורם בשביל לשדר את הסרטים שלהם- ולא משנה כמה הם עלו. אתם לא צריכים לשלם בשביל לשדר- זו הבשורה. אם הסרט שלכם קולע, הוא ישווק בעבורכם ע"י הצופים המאושרים.

המוטו שלנו ב filmsforachange הוא "לתת גישה לכוחו של הוידאו באינטרנט לכל"...אז מה התקציב שלך?


[ חזרה לבלוג ]