[ חזרה לבלוג ]

decisionMaking

קבלת החלטות

כסף, גבולות, טעויות ולוחות זמנים בהפקת סרטים ובכלל בחיים.
החופש שלנו מאתגר את היכולות שלנו כל הזמן. בעיקרון אנחנו אמורים לשמוח שיש לנו עצמאות להחליט כשאנחנו מרגישים מוכנים לכך. אבל מתי אנחנו בדיוק מוכנים? פחחח... אפשר לחזור לישון להחליט אחר כך??

אז... זמן באמת שווה כסף?
אחת המחלות הקשות של רוב בני האדם היא בקבלת החלטות. בתווך הזמנים הזה שבין הידיעה שצריך לקבל החלטה ועד לזמן שהיא מתקבלת, נספרים זמן וכסף. מקצוע הפקת סרטים, תלוי כולו בקבלת החלטות. ככל שמושכים את הזמן, מתבזבז הכסף, ככל שמתבזבז הכסף, מצטמצמות האפשרויות שלנו לפתרון, להחלטה. ככל שמצטמצמות האפשרויות מתחילה התחושה שזה כבר קשה להחליט, אז מגיע הייאוש ומי כמונו יודע כי מתוך ייאוש לא צומח שום דבר חוץ מעובש דיכאון ומחלות. ומתוך כך לא רצוי לעשות כלום.

לפעמים לקוחות שפונים אלי לעשיית סרטון תדמית מושכים את זמן ההחלטה שלהם בתהליך בגלל אלף ואחת "סיבות טובות". אני לא מוצא אפילו סיבה אחת טובה במשיכת הזמן הזו. את ההחלטה בסוף חייבים לקבל, אבל מה קורה עד אז? עד שהבנתי את זה על בשרי, לא באמת הבנתי את המושג הפשוט המודרני ההחלטי והקלישאתי ש-"זמן שווה כסף".

קדושת המחשבה משתלמת תמיד?
קבלת החלטה מהירה וביצועה ההחלטי והלא מתפשר מביא לעשייה מרובה. ואני לא נכנס עכשיו להבדל שבין פזיזות לבין החלטה מושכלת, כי רוב האנשים משתמשים במושגים האלה בשביל למשוך עוד את הזמן. ועושים את זה "כאילו" ובאמת "כאילו" מתוך קדושתה המיותרת של המחשבה העמוקה.

השקעת זמן רב במחשבה גם ואפילו בהפקת סרטוני תדמית, לא מעידה על מחשבה נכונה. דברים לא פתורים שעומדים במקום או שפשוט מוזזים מצד אל צד על השולחן לא פותרים את עצמם. הרגע האמיץ של עמידה מאחורי הרצון שלנו הוא משמעותי, הוא שמביא את הפתרון הייחודי שלנו, הוא שמבדיל אותנו- זה מי שאנחנו. קבלת החלטה בביטחון מגדירה את הביצים שלנו. (מופנה לנשים ולגברים כאחד/ת)

למה כדאי לנו להחליט?
ככל שנפתור יותר בעיות בפחות זמן, ככה נוכל להתפנות לפתח את עצמנו, כך נהייה מאושרים יותר ונייצר דברים שנאהב. מי שמצליח להגיע לייצר דברים מתוך שמחה, ימשיך לעשות הכל מתוך שמחה. ברגע שמרגישים את זה, אי אפשר להפסיק- השמחה בעבודה היא הדלק. כיבוי שרפות נולד מאי פתירת בעיות בזמן. בהפקת סרטים כמו בחיים, בעיה שנגררת מייצרת עוד בעיות נוספות בעקבותיה ומכניסה ללופ אין סופי של בעיות חדשות - כמו התנהגותה של אש בשדה קוצים, כמו בעיה מהעבודה שנכנסת למערכת היחסים ומשמידה בה כל חלקה טובה. לא נעים ולא עושה טוב, לא לנו ולא לסובבים אותנו.

אז תקציבו זמן לקבלת ההחלטה הבאה שלכם. אל תסבלו מזה, אל תרגישו אומללים, פשוט קבלו את ההחלטה ותנועו קדימה, אל תהססו אחרי שקיבלתם אותה, תדבקו בה. מי שמהסס שם לעצמו רגל ומכשול בטוחים.


[ חזרה לבלוג ]