למה אתם מתחכמים? פשוט תגידו מה אתם רוצים?


 

כמה פעמים מצאתם את עצמכם מול לקוח שמשחק אתכם בחידות?

הכל סודי, אי אפשר לגלות. נכון, אני מתכוון לתקציב הפרויקט.

אני בטוח שכבר שמעת את השורה הזאת: "אני רוצה כמה שיותר בכמה שפחות". נו…. באמת.

הרי כאשר זה בעסק שלכם אתם לא סובלים שאומרים לכם את זה. אתם מציעים מוצר או שירות ומצפים לקבל עליו תמורה רווחית הגונה (אחרת, חבל על הזמן, לא?)

אני מסכים שלפעמים באמת רק רוצים לברר כמה עולה הפקת סרט תדמית או אנימציה 3D (או כל מוצר אחר), וברור לי שבשלב זה, אותו לקוח מתעניין רק רוצה להעלות את היוזמה להנהלה. בכלל עוד אין לו תקציב הפקה… זה שלב השופינג.

האמת היא, שאי-אפשר להאשים את הלקוח. בשנים האחרונות, אחרי שהורגלנו כצרכנים לרמת מחירים גבוהה, גילינו שאותם גופים, "ספקים" עאלק, בעיקר בענפי התקשורת והבנקאות, ששחטו אותנו בגדול ונהנו מנאמנותנו התמימה (לפעמים בהיעדר ברירה), אותם גופים יכולים לחיות טוב גם עם שליש מחיר. כנ"ל לגבי ענף הקמעונאות (דוגמת קופיקס ורמי לוי). אז למה שדדו אותנו עד עכשיו? שאלה באמת מקוממת (ואני סתם מתחיל להתחמם)… התשובה כנראה פשוטה: כי הם יכלו.

אבל זה נושא אחר. הנקודה שלי היא, שהפכנו לסוחרים - עסוקים במקח עד שלעתים לא מתמקדים במאפייני השירות/ מוצר ואיכותו, ועל כך אני מבקש להרחיב מעט.אז הנה כמה טיפים, שיעזרו לכם להגדיר את הדרישות מהפקת סרטון תדמית או לומדת וידאו:

אני הייתי מתחיל במחשבה (תמיד טוב…) ובגיבוש הצרכים שלי לפי הנקודות הבאות:

  1. מטרת הסרטון: למשל, אני רוצה להשיג מילוי טופס, יצירת ליד, חשיפה ביוטיוב, כלי לאנשי מכירות, הדרכה בנושא מניעת הטרדה מינית, וכיו"ב.
  2. המדיום והקונספט: סרטון וידאו או אנימציה (או שניהם)? האם המוצר שלי מוחשי וברור? חשוב לי לראיין אנשי מפתח? מה קורה סביבי- מה המתחרים עושים, למה רגילים הלקוחות? כל אלה משפיעים.
  3. היכן הסרט יוקרן / איך יופץ: באתר האינטרנט? (שכיח), בדף הפייסבוק (צריך look מחוספס), ביוטיוב (מקודם?) או בתערוכה (אילם)?
  4. אורך הסרט: 60-90 שניות לסרט מוצר; קצת יותר לסרט תדמית (2-3 דקות); ואילו סרטי הדרכה- מדקות ספורות ועד שעה המחולקת לנושאים או לקפסולות למידה קצרות.
  5. אורך חיי ההסרט? (למשל, חד פעמי- סרט לאירוע חברה או למכירת נכס, או סרטון תדמית אשר יהיה 3 שנים באתר האינטרנט). יש לזה משקל מבחינת התקציב המושקע.

השוואת מחירי הפקת סרטון תמיד חשובה.

בכדי ל"השוות תפוחים לתפוחים" אני מציע לבחון מול הספק מה ניתן להשיג בשני טווחי תקציב- לדוגמה מה מציעים ב-20 וב- 30 א' ש"ח. מה ההבדלים, כיצד זה בא לידי ביטוי במוצר ואיך זה נותן מענה לצרכים שכרגע הגדרנו?

הרי בסופו של יום, גם אם עוד אין לכם תקציב מאושר, יש לכם מושג די טוב כמה הארגון יכול ומוכן להשקיע בפרויקט. זה טווח התקציב שעליכם לבחון בכדי להבין מה תוכלו לקנות בתקציב, ובכדי שתוכלו להציג הצעה מגובשת ומושכלת לאישור ההנהלה.

אז לא צריך להתחכם ולהסתבך: פשוט תשאלו אותנו.

כתבו: גל אברהם ואיתי ליבנה
[חזרה]

| גל אברהם || איתי ליבנה || סרטון וידאו |