למה כדאי לכם לשלם כסף על YouTube Red


 
 

לשלם כסף ליוטיוב? למה מי מת? ואיפה נמצא עכשיו פלטפורמה חינמית אחרת?

מבחן אמון: מי קרא את הכותרת הזו וזו לא היתה המחשבה הראשונה שעברה לו בראש? עם הנצח הוא לא פראייר, ואחרי שהורגלנו שנים לקבל משהו בחינם, מעניין לדעת איך החברים ב-YouTube מתכננים לגרום לנו לשלם על השירות.

איזה שירות?

אין באמת טעם שנתחיל בשאלה הזו. מהיכרותנו עם הנפשות הפועלות, אתם לא תשמעו כלום עד שלא נגיע למחיר. וחבל, כי יש פה כמה אספקטים מעניינים. אז כדי שלא תצטרכו לכתת עינכם מעלה ומטה בחיפוש אחר האייקון של הדולר, אולי כדאי שנתחיל מהנתון הזה. אבל קודם כדאי שתשבו, לפני שאנחנו הולכים לספר לכם עוד לפני שאתם יודעים על מה, שזה הולך לעלות לכם לא פחות מ-10$. ולא לשנה, אלא לחודש.

עכשיו אחרי שסגרנו את הפינה הזו וכולנו מאוחדים תחת מעטה המרמור, בואו נראה על מה מדובר, או במילים אחרות "מה הם נותנים". בקצרה, מדובר על שירות חדש של יוטיוב, שנקרא YouTube Red, שמציע מספר חידושים מהפכניים:

  1. צפייה ללא פרסומות.
  2. הורדת תוכן למכשיר וצפייה ב-Offline.
  3. אפליקציה שעובדת ברקע (אפשר לשמוע שיר, הרצאה בטד או הופעה של לואיס סי קיי בזמן שאתם עוברים על 384 הודעות וואטסאפ שהתקבלו בזמן שישנתם). בטוח שאנחנו לא היחידים ששאלנו את עצמנו איך יכול להיות שאנחנו בשנת 2015 והאפליקציה של יוטיוב עדיין לא יודעת לעבוד ברקע, אז הנה, קיבלנו תשובה והיא שהחברים בגוגל יודעים לתכנן קדימה.

חוץ מאלו, יוטיוב מבטיחה גם תמיכה גבוהה ביוצרים – כמות הכסף שנכנסת מדמי השימוש גבוהה באופן משמעותי מזה המופק מפרסומות, ויוטיוב טוענים שרוב הכסף ילך ליוצרים. וכך, למרות שאין פרסומות, ההכנסה מהשירות דווקא עולה (זאת כמובן, בהנחה שתהיו מוכנים לשלם עליו). זה אמור להבטיח יותר תוכן אותנטי ופחות תוכן ממומן או שיווקי.

תמורה לכסף?

תלוי בכם. אפשר להתחיל מהשאלה כמה אתם באמת משתמשים בשירות. אם זה צפיה בסרטון או שניים בחודש, יכול להיות שתעדיפו להשאר בשירות הרגיל ולספוג את הפרסומות (או לשסות בהן את ה-Ad-block). אם אתם צרכנים קצת יותר רציניים של השירות, נסו לחשב את הזמן הכולל שאתם משקיעים בצפיה בפרסומות או בלהשתיק אותן ולהסתכל לצד השני עד שהן מסתיימות. זה, בתוספת שאר היתרונות בשירות, יכול להתברר כצעד משתלם, למרות שחייבים לומר שאפשר היה לגבות גם פחות מ-10$ לחודש על השירות הזה.שורה תחתונה

קיימות השלכות רבות לעניין שחלקן עדיין לא ידועות, גם במובן של תוכן שיוטיוב טוענים שיהיה אקסקלוסיבי לשירות החדש ולא ממש ברור מה זה אומר. מה שכן ברור, זה שבעולם שבו התוכן הולך ונהיה ממוסחר, ואנשים יוצרים לא ממקום של יצירתיות אלא ממקום של קידום, דווקא שינוי מהסוג הזה הוא מרענן. הוא יאפשר ליוטיוב לחזור למה שהיא היתה פעם – פלטפורמה ליוצרים עצמאיים מכל הסוגים, ולכם לצפות ביותר תכנים אותנטיים ואקראיים, ופחות כאלו שבעלי עניין רוצים שתראו.

אנחנו באופן טבעי בעד. מה אתכם?
[חזרה]